کانکس کلین روم

کانکس کلین روم چیست؟

کانکس کلین روم (The History of Clean Room) یکی دیگر از محصولات شرکت کانکس کاراد سازه  است. تاریخچه اولین اتاق تمیز در جهان به یک بیمارستان باز میگردد. اتاق تمیز اصولاً به محیطی گفته میشود که جهت تولید یا تحقیقات علمی و صنعتی در آن فعالیت‌هایی صورت میگیرد و در این محیط مقدار آلاینده های زیست‌محیطی بسیار پایین‌تر از حد معمول فضای یک محیط بسته میباشد. آلاینده‌های معمول عبارتند از گرد و غبار، میکروب های معلق در فضا و بخار مایعات محیطی. به طور دقیق تر اتاق تمیز محیطی با آلایش کنترل شده ذرات معلق در فضاست که در هر متر مکعب آن تعداد معینی ذره موجود است. به طور مثال در ساختار تعریف شده در ISO 9 برای اتاق‌های تمیز تعداد کمتر از 35 میلیون ذره در هر متر مکعب تشریح شده‌ است.

اتاق‌های تمیز معمولاً برای تولید مواد نیمه رسانا مانند ژرمانیوم، سیلیکون یا برای تولید لوازم تکنولوژیک پزشکی و زمینه‌های دیگر که تولیدات مربوط به آن‌ها نیاز به محیطی کنترل شده دارند. جریان هوای هدایت شده به داخل اتاقهای تمیز توسط دستگاه مخصوص تصفیه و فیلتر میشوند و همچنین هوای داخل محیط به طور دائم در چرخش و تصفیه مجدد قرار میگیرد و توسط دستگاه‌های تمیزکننده ذرات هوابرد با اثر بر ذرات بسیار ریز میکرونی (HEPA) یا (ULPA) پردازش میشوند تا ذرات ایجاد شده در محیط اتاق تمیز در فیلترها تله شوند.

کارکنان از اتاق های تعویض لباس وارد اتاق تمیز میشوند و همواره از لباس های مخصوص و پوشیده مانند کلاه و ماسک و دستکش و روپوش و کفش ویژه و … بسته به کلاس بندی استفاده میکنند. حتی وسایل کار و دستگاه‌های موجود در اتاق تمیز نیز به شکلی طراحی شده‌اند تا کمترین تعداد ذرات معلق در هوا از نتیجه کارشان حاصل شود. قابل توجه‌ است که اتاق تمیز محیط استریل نیست و الزاماً به دلیل تعداد کنترل شده ذرات معلق در هوای محیط، اتاق تمیز نامیده میشود. این ذرات توسط دستگاه شمارنده این ذرات قابل اندازه‌گیری هستند.

انواع کانکس کلین روم

  • کانکس اتاق تمیز با جریان لامینار (یک سویه)
  • کانکس اتاق تمیز با جریان غیر لامینار (غیر یک سویه) انتخاب نوع جریان اتاق تمیز با توجه به کلاس اتاق تمیز و کاربرد اتاق تمیز مورد نظر صورت میگیرد. اتاق‌های تمیز با جریان لامینار یا یک سویه کلاس بالاتر و یا به عبارتی اتاق تمیز با درجه تمیزی بالاتری را فراهم میسازند در نتیجه در صنایع حساس تر به آلودگی‌های ذره‌ای و میکروبی از این نوع اتاق تمیز استفاده مینمایند.

مشخصات فنی

  • ساندویچ پانل دیواری اتاق تمیز معمولاً با دو شیوه متفاوت هم باد (Flush System) و غیر هم باد (Semi Flush System) طراحی و اجرا میشوند. برای ساخت اتاق تمیز نیاز به ساندویچ پنل های دیواری است. دیوار که در سیستم های هم باد مورد استفاده است. ضخامت این نوع پانل 80 میلیمتر بوده، ورق های جداره دو طرف پانل از نوع گالوانیزه با ضخامت 60 میلی متر بوده، پشت ورق ها با رنگ اپوکسی به ضخامت 5 میکرون و رویه که در دو لایه، لایه اول با رنگ اپوکسی به ضخامت 5 میکرون و لایه دوم با ضخامت 20 میکرون با رنگ های پایه پلی استری به رنگ RAL 9002 یا رنگ های دیگر ارایه میشوند.
  • داخل جداره ساندویچ پانل از فوم پلی اورتان با دانسیته 40 کیلوگرم بر متر مکعب تزریق شده است. در جداره خارجی پانل ها، قفل های Cam Lock تعبیه گردیده است که در هنگام نصب در زمان قرار گرفتن دو پانل در کنار هم این قفل ها در یکدیگر قفل شده و باعث میشود که دو پانل کاملا به صورت هوابند در کنار هم قرار گیرند.
  • دیوار Pharma Panel که در اتاق های غیر هم باد (Semi  Flush System) مورد استقاده است به ضخامت های مختلف 120، 100، 80، 60، 40 میلی متر قابل سفارش بوده که با توجه به وضعیت قرارگیری پانل در کنار جدار خارجی ساختمان با ضخامت 60 و 40 میلی متر و در قسمت های میانی 80 و 60 میلیمتر پیشنهاد میگردد.
  •  در این سیستم ضخامت ورقها با ضخامت 0/6 میلیمتر بوده، پشت ورق ها با رنگ اپوکسی به ضخامت 5 میکرون و و رویه که در دو لایه، لایه اول با رنگ اپوکسی به ضخامت 5 میکرون و لایه دوم با ضخامت 20 میکرون با رنگ های پایه پلی استری به رنگ RAL 9002 یا رنگ های دیگر بر اساس سفارش مشتری قابل تولید و ارایه میباشد. داخل جداره ساندویچ پانل از فوم پلی اورتان با دانسیته 40 کیلوگرم بر متر مکعب تزریق شده است. اتصال در جداره پانل ها به صورت کام و زبانه (Command Grove) پیش بینی شده است.

نمونه کارهای مرتبط

کانکس کاراد سازه در سال 1383 متشکل از تیم فنی مهندسی و کارشناسان فروش مجرب فعالیت خود را در زمینه کانکس و ساختمان پیش ساخته شروع نمود. و پس از طی این زمان با کسب رضایت بیش از 3800 مشتری و انجام پروژه های متعدد در سراسر کشور و افتخار همکاری با ارگان های رسمی و دولتی بعنوان یکی از برترین تولید کنندگان در کشور معرفی گردیده است.

دسترسی سریع

ارتباط با ما

Copyright © 2022 کانکس کاراد سازه All Rights Reserved